Warsztat Terapii Zajęciowej
Warsztat Terapii Zajęciowej rozpoczął swoją działalność 22 grudnia 2004 roku. Usytuowany jest w XX wiecznym Domu Podcieniowym. Zajęcia prowadzone są dla 20 osób o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej. Podopieczni rozmieszczeni są w 4 pracowniach tematycznych
• Gospodarstwa domowego i umiejętności społecznych - Uczestnicy biorą udział w opracowywaniu jadłospisu, poznają zasady racjonalnego żywienia, dostosowania potraw do okoliczności. Zajmują się tu codziennym przygotowywaniem posiłków, pieczeniem ciast, robieniem surówek, sałatek, deserów itp. Nakrywają i podają do stołu, sprzątają po posiłkach. Uczą się też obsługi dostępnych urządzeń kuchennych.
• Artystyczna - Uczestnicy rozwijają tutaj swoje zdolności plastyczne. Zapoznają się z podstawowymi technikami - malarstwem, rysunkiem, politurowaniem i woskowaniem. Tworzą także prace przestrzenne z plasteliny, modeliny, kolorowego papieru. Posługują się technikami pracy w szkle. Dzieła plastyczne zdobią pomieszczenia całego Ośrodka, a także wielu wystaw.
• Plastyczna - Uczestnicy w tej pracowni zapoznają się z obróbką drewna, malowaniem na papierze i płótnie. Uczą się wycinania w drewnie, piłowania, szlifowania powierzchni, lakierowania, wbijania gwoździ, używania i konserwacji pędzli, przygotowują materiały malarskie. Ponadto wykonują ramki do obrazów, kompozycje ścienne i stojące z elementami drewna oraz wyroby na użytek warsztatu - półki, niektóre narzędzia do ogrodu.
• Ogrodniczo-porządkowa - Zadaniem uczestników w tej pracowni jest sianie i sadzenie roślin, pielęgnacja ogrodu otaczającego teren WTZ. Praca zależna jest od pory roku, i tak wiosną zaczynają się prace związane z pielęgnowaniem kwiatów. Latem i jesienią podlewanie, grabienie, sprzątanie, koszenie trawy. Natomiast okres zimowy, to czas gdzie uczestnicy zajmują się odśnieżaniem, a także roślinami pokojowymi. Ponadto wykonują szereg innych prac, m. in. prace ręczne, sprzątanie wewnątrz Ośrodka.
W pracowniach prowadzona jest szeroko pojęta rehabilitacja. Podopieczni objęci są stałą opieką psychologiczną.
Celem warsztatu jest przygotowanie uczestników do jak najbardziej samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Warsztat jest placówką stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy, możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Zajęcia w warsztacie prowadzone są w oparciu o indywidualne programy rehabilitacyjne uczestników.
Oprócz tego uczestniczy WTZ uczestniczą w wycieczkach krajoznawczych i naukowych, seansach filmowych, imprezach okolicznościowych i integracyjnych, dzięki czemu lepiej postrzegają i rozumieją otaczający ich świat. Warsztat Terapii Zajęciowej działa w oparciu o Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 25 marca 2004 r. Zgodnie z przepisami, zajęcia dla podopiecznych odbywają się codziennie, od poniedziałku do piątku, średnio po 7 godzin dziennie.
Trening ekonomiczny wykorzystywany jest zgodnie z potrzebami i decyzjami każdego uczestnika. Podopieczni uczą się samodzielnego dokonywania zakupów, rozliczania wydawanych sum. Zdobywają podstawowe umiejętności obsługi urządzeń ogólnie dostępnych np. telefon, bankomat. Trening ekonomiczny przede wszystkim wyucza umiejętności radzenia sobie w miejscach publicznych np. poczta, kino, sklep.